20’lik Diş Çekimi Fiyatları – En Güncel Fiyatlar

20'LİK-DİŞ-ÇEKİM-FİYATLARI
20'LİK-DİŞ-ÇEKİM-FİYATLARI

Herkesin hayatında bir kez yirmilik diş ağrısı çektiğini duymaktayız. 20’lik diş çekimi fiyatları 2022’de operasyonun büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Yirmilik diş problemleri, kişinin 17 yaş ile 25 yaş arasında oluşmaya başlar. Bu dişler büyük bir problem olmamasına rağmen ağrı yaşamamak için çekilmesi gerekmektedir.

20’lik Diş Çekimi Fiyatları

20’lik diş çekimi fiyatları klinikten kliğine değişiklik göstermektedir. Devlette bu işleme ücret verilmemektedir. Özel kliniklerde ise, gömülü yirmilik ve gömülü olmayan yirmilik dişte farklılık bulunmaktadır. Gömülü olmayan 20’lik diş çekimi fiyatları 400-500 TL arasında değişmektedir. Gömülü yirmilik diş çekim fiyatı ise 500-800 TL arasında değişmektedir.

20’lik Diş Çekim Fiyatı Nedir? 2022

Klinikten kliniğe değişmekle beraber, Türk Diş Hekimleri Birliğine göre 20’lik diş çekimi fiyatları aşağıda listelenmiştir;

Yirmilik Diş Cekimi FiyatlarıKDV Dahil Fiyat
Normal Diş Çekimi400 TL
 20’lik Diş Çekimi 500 TL
 Yarı Gömülü 750 TL
 Kemikli Tam Gömülü Diş 1000 TL
 Kanal Uygulaması800 TL
20’lik diş çekimi fiyatları

Bu da dikkatinizi çekebilir: DİŞ PROTEZ FİYATLARI.

Devlet Hastanesinde 20’lik Diş Çekimi Fiyatları 2022

Devlet hastanesinde 20’lik diş çekimi için ücret alınmamaktadır. Cerrahi bir operasyon olduğu için sigortası bulunmayan kişiler için ücret şu şekildedir;

Gömülü Diş Operasyonu 740 TL

Kemik Retansiyonlu Gömülü Diş Operasyonu 1.120 TL

Gömülü Diş Çekimi Fiyatı

Devlet hastanesinde sigortası bulunmayan hastalar için 740 TL ile 1.120 TL arasında değişmektedir. Bu işlemde kemik retansiyonu görülüyorsa çok daha güç ve zor bir işlemdir. Bu durum bulunan gömülü diş operasyonu için devlet hastanelerinde diş çekimi fiyatı 1.120 TL’dir. Normal olan gömülü diş çekimi işlemi için talep edilen ücret ise 740 TL’dir.

Devlet Hastanesi Diş Tedavi Ücretleri 2022

TDB’nin belirlediği fiyatlar şu şekildedir;

 • Diş Hekimi Muayenesi 145 TL
 • Uzman Diş Hekimi Muayenesi 175 TL
 • Kontrol Hekim Muayenesi 145 TL
 • Diş Röntgen Filmi 80 TL
 • Bölgesel Tomografi 255 TL
 • Tek Çene Tomografisi 525 TL
 • İki Çene Tomografisi 700 TL

Devlet Hastanesinde 20’lik Diş Çekimi Ücreti Nedir?

Devlet hastanesinde 20’lik diş çekimi ücreti 740 TL’dir. Gömülü diş operasyonu olarak da bilinen 20’lik diş çektirme uygulamalarında dişte kemik retansiyonu görülüyorsa 20’lik diş çekimi ücreti 1.120 TL olarak TDB tarafından belirlenmiştir.

20’lik Diş Çekimi Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

20’lik diş çekimi fiyatları belirlenirken bazı unsurlar göz önünde bulundurulur;

 1. Dişin çürük olması: Ağız içerisinde biriken yiyecek parçacıkları enfeksiyon oluşmasına neden olabilir. Bu enfeksiyon özellikle de yeni çıkmakta olan 20’lik dişin etrafını sarar. Bundan dolayı 20’lik dişler diğer dişlere nazaran daha kolay çürüyebilir. Böyle çürüklerin tedavi edilmesi daha zordur. Böyle çürükler ağız içerisinde apse oluşmasına sebep olur.
 2. Diş etinde bulunan hastalık: 20’lik dişin çıktığı kısımda enfeksiyon oluşabilir. Diş etinde oluşan apse ağrıya sebep olur. Ağız kokusuna da sebep olabilir. Apse zamanla şişme yapabilir. Bu da boğazda ve yanakta hem ağrıya hem de şişkinliğe de neden olacaktır. Bu tarz durumlar olması durumunda 20’lik dişin çekilmesi daha doğru bir karar olacaktır.
 3. Baskıdan dolayı oluşan ağrı: Dişin çene kemiğine yanlış kaynaması sonucu, diş yanlış taraftan büyüyebilir. Bu da diğer dişlere baskı yapmasına sebep olacaktır. Bunun sonucunda dişte ağrı meydana gelecektir. Bu durumda 20’lik dişin çekilmesi gerekmektedir.
 4. Dişin çarpraz şekilde büyümesi: Diş eğer çene kemiğine yanlış kaynamışsa ve yanlış bir açıyla büyüyorsa, bu durum diğer dişlerin dişlerin diğer tarafına ittirilmesine sebep olur. Diğer dişlere yapılan bu baskı ağrıya sebep olur.
 5. Kist olması: Diş gömülü şekildeyse kist oluşumuna sebep olur. 20’lik dişler de genel olarak gömülü halde olduğu için, ağız içerisinde kist oluşumuna neden olabilir. Bu tür durumlarda da yine 20’lik dişlerin çekilmesi gerekir.

Bu gibi sorunlar 20’lik diş çekimi fiyatlarını etkilemektedir.

20’lik Diş Nedir?

Halk arasında yirmi yaş dişi olarak bilinir. Çenenin en arkasında süren azı dişlerdir. Genellikle 15 ile 23 yaş aralığında çıkar. Çoğu insan için bu süreç zorlu geçmektedir. Çenenin yapısına, kişinin kemik yoğunluğuna ve dişin kök yapısına göre tamamıyla veya yarım sürebilir ya da gömülü kalabilirler.

Editörün önerisi! ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI.

20’lik Diş Kaç Tane Çıkar?

20’lik dişler alt üst çene arkasında 2 sağda 2 solda toplam 4 tane çıkan azı dişlerdir.

20’lik Diş Belirtileri

Çok ağrılı geçen bu dönem başlangıcında bazı belirtiler olmaktadır.

 • Çiğneme ve ısırma sırasında ağrılar,
 • Yemek yerken, su içerken veya konuşurken ağzı açmakta zorlanmak,
 • Diş etlerinde hassasiyet ve apse,
 • Ağız kokusu,
 • Yüzün farklı bölgelerinde ağrılar,
 • Baş ağrısı,
 • Yutkunmakta güçlük,
 • Lenf bezlerinde şişlik.

20’lik Diş Çekimi Nasıl Yapılır

Dişinizin çekilip çekilmeyeceğine bir röntgen çekimi sonrası hekiminiz karar verir. Çekim lokal anestezi sonrasında yapılmalıdır. İltihap gibi durumlar varsa dişlerin çekilmesi zararlı olacağından doktor diş sağlığından emin olmalıdır. Sağlıklı dişerin çekimi basit olacaktır. Diş röntgeninden sonra diş çekilmeye hazır olacaktır.

Anesteziden sonra önce büyük olan dişinizi parçalayarak çekmeye çalışacaktır. Uygun aletler kullanılmalıdır. İşlem esnasında ağrı hissedilmez. Sadece çekilmenin hissiyatını hissedeceksiniz.

20’lik Diş Sonrası Ağrı Durumu

Her diş çekiminde olduğu gibi yirmilik diş çekiminde de ağrı yaşanmaktadır. Yaklaşık 1 hafta içerisinde ağrı geçmektedir. Bu kişinin dişinin durumuna değişebilmektedir. Bazı kişilerde durum farklı ilerlemektedir. Böyle durumlarda doktora başvurmak gerekir.

Diş hekimine başvurulması gereken durumlar;

 1. Ateşin yükselmesi,
 2. Diş çekiminin ardından geçmeyen şiddetli ağrılar,
 3. Diş etindeki şişmenin artması,
 4. Fazla kanama olması.

Bu yüzden sürekli kontrollere devam edilmesi gerekir.

Bu da dikkatinizi çekebilir: PROTEZ SAÇ FİYATLARI.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu dönemde dayanılmaz ağrılar yaşanabilir. Bunu en aza indirmek için bazı yöntemler bulunmaktadır;

 • Ağrılı bölgeye buz kompleksi.
 • Sıcak su ile gargara yapmak.
 • Ezilmiş sarımsağı ağrıyan dişin üzerine sürmek.
 • Seyreltilmiş oksijenli su ile ağzı çalkalamak.
 • Bir pamuk yardımıyla çay ağacı yağını ağrıyan bölgeye uygulamak ve ardından sıcak su ile ağzı çalkalamak.
 • Karbonat ile ağzı çalkalamak.

20’lik Diş Çekiminin Ardından Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Yirmilik diş çekiminden sonra bakımlara çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü kanama, şişme, morarma gibi belirtiler görülebilir.

Yirilik diş çekiminden sonra dikkat edilmesi gereken hususlar;

 • Belirtileri en aza indirebilmek için bölgeye buz uygulaması yapılmalıdır. Eğer dişin çekildiği bölge enfekte durumdaysa nemli bez koyulabilir.
 • Diş çekiminin ardından kanama olabilir. Kanayı en aza indirmek için tampon yapılabilir.
 • Ameliyatın ardından oluşacak olan kan pıhtısı tehlikelidir. Bunu engellemek için 2 saat boyunca yemek yenmemesi gerekir.
 • Kanamadan sonra vücudun su ekliğini gidermek için bol su içmek gerekiyor.
 • Ameliyat sonrası diş hekiminin verdiği reçeteyi kullanmayı ihmal etmeyiniz.
 • Eğer diş yamuklukları varsa diş telide kullanılması gerekir.

Editörün önerisi: DİŞ ÇEKİM FİYATLARI.

20’lik Diş Çektirme Yaşı Nedir?

Tam olarak net bir sayı vermek mümkün değildir. En ideal yaş aralığı 15 ile 23 yaş diyebiliriz. Yanlış büyüyen bir diş ağrıya sebep olmasa bile çekilmesi gerekmektedir. Ne kadar erken yaşta olursa hasta için daha iyi olduğunu söylemek mümkün.

İlerleyen yaşlarda yapılan 20’lik diş çekimi hasta için zorlu geçecektir. Tedavinin iyileşme süreci de uzayabilir.

20’lik Diş Çektirmek Zorunlu mu?

Çoğu kişi bu sorunun cevabını merak etmektedir. Eğer diş yanlış yerde büyüyorsa elbet hastanın rahatsızlık duymasına sebep olacaktır. Yanlış pozisyonda büyüyen diş ağrıya sebep olacaktır. Ayrıca apse gibi sonuçlar doğuracaktır. Tüm bunlara bakarak evet 20’lik diş çektirmek zorunlu diyebiliriz. Ne kadar erken müdehale ederseniz sizin için o kadar iyi olacaktır.

Aklınıza takılan sorular varsa aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

20’lik diş çekimi

Yazımızı beğendiyseniz aşağıya yorum bırakmayı unutmayınız.😊