Diş Taşı Temizleme Fiyatları 2023

DİŞ-TAŞI-TEMİZLEME-FİYATLARI
DİŞ-TAŞI-TEMİZLEME-FİYATLARI

Bu yazıda diş taşı temizleme fiyatları 2023’de ne kadar, diş taşı temizlemenin faydaları ve zararlarını bulacaksınız. Özelde ve devlette diş taşı temizleme fiyatları ne kadar sizler için araştırdık. Yazımızı okumaya devam ediniz.

Diş Taşı Temizleme Fiyatları (TDB)

Türk Diş Hekimleri Birliğine göre diş taşı temizleme fiyatları şu şekildedir;

Diş Eti Altındaki Diş Taşları (Tek çene) Fiyatı300 ₺
Diş Eti Altındaki Diş Taşları (Çift Çene) Fiyatı600 ₺
Diş Eti Estetiği Fiyatı950 ₺
Diş Eti Renk Açma Depigmentasyon (Segment) Fiyatı2000 ₺
Diş Parlatma Fiyatı250 ₺
Diş Taşı Temizliği Fiyatı (Tek çene)350 ₺
Gingivoplasti Tek diş300₺
Gingivektomi Tek Segment Fiyatı1280 ₺
Lokal Anestezi Altında Diş Taşı Temiziliği Fiyatı900 ₺
diş taşı temizleme fiyatları

Editörün önerisi: ZİRKONYUM DİŞ FİYATLARI.

Devlet Hastanesi Diş Tedavi Ücretleri

SGK diş taşı temizleme ücretlerini karşılamaya başlamıştır. Diş taşı temizleme işlemi sırasında yapılan bazı işlemlerde olabilir. İşlemler ve ücretleri şunlardır;

 • Diş Hekimi Muayenesi 145 TL
 • Uzman Diş Hekimi Muayenesi 175 TL
 • Kontrol Hekim Muayenesi 145 TL

Devlet Hastanesinde Diş Taşı Temizleme Fiyatları 2023

Eğer SGK‘nız varsa Devlet Hastanelerinde Diş Taşı Temizletmeyi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Bunun için bir ücret talep edilmemektedir. Fiyatlar şu şekildedir;

Diş Eti Altındaki Diş Taşları (Tek çene) Fiyatı300 TL
Diş Eti Altındaki Diş Taşları (Çift Çene) Fiyatı600 TL
Diş Eti Estetiği Fiyatı950 TL
Diş Eti Renk Açma Depigmentasyon (Segment) Fiyatı2000 TL
Diş Parlatma Fiyatı250 TL
Diş Taşı Temizliği Fiyatı (Tek çene)350 TL
Gingivoplasti Tek diş300TL
Gingivektomi Tek Segment Fiyatı1280 TL
Lokal Anestezi Altında Diş Taşı Temiziliği Fiyatı900 TL
diş taşı temizleme fiyatları

Özelde Diş Taşı Temizliği Fiyatları

Özelde diş taşı temizliği daha maliyetlidir. Ortalama olarak diş temizliği fiyatı 300TL ile 2000 TL arasında değişmektedir.

Diş Taşı Temizliğinde Fiyatları Etkileyen Faktörler

Diş taşı temizliğinde fiyatları etkileyen faktörler şunlardır;

 1. TDB’nin yayınladığı taban puana göre,
 2. İllere göre,
 3. Kliniklere ve giderlerine göre,
 4. Hekimin uzmanlığına göre,
 5. Kullanılan malzemeye göre,
 6. Ek tedavi gerekip gerekmediğine göre fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir.

Diş Taşı Temizleme Nedir?

Sigara, çay, kahve yiyecekler ve içecekler zamanla diş üzerinde lekelenmelere yol açmaktadırlar. Ön dişlerde sararmayla başlayan bu kir tabakası giderek artarak zamanla diş eti sorunlarına problem açmaktadır. Kızarık, şişlik, kanama ve ağız kokusu ile kendini belli etmektedir.

Sadece sağlık açısından değil aynı zamanda estetik görüntüyü de etkilemektedir. Bu yüzden kısa sürede temizletmek gerekmektedir.

Diş taşı temizleme, belli aletler kullanarak bu üst tabakadaki lekeleri temizleme işlemidir.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır

Diş taşı temizleme işlemi herhangi bir anestezi gerektirmez. Diş üzerinde biriken tartarlar özel fırçalar ile temizlenerek başlanır. Diş eti çizgisinin üzerine kadar gelen tartarların temizlenmesi daha hassastır.

Plaklar ilk olarak yüzeysel temizlendikten sonra daha derinden fırçalanmaya başlanır. Diş taşları kazınarak diş üzerinden uzaklaşması sağlanır.

Bu da dikkatinizi çekebilir: DİŞ ÇEKİM FİYATLARI.

Diş Taşı Nasıl Meydana Gelmektedir

Diş taşı; diş üzerinde biriken mineral ve sert bakteri birikintilerine verilen genel bir addır. Düzenli bakım ve temizlik yapılmadıkları zaman meydana gelmektedirler. Düzenli temizleme olmadığı zaman Üst tabakada tartar oluşumuna sebep olmaktadır.

Ağız bakımına önem vermeyen kişilerde ortaya çıkan diş taşı, ağız içerisinde kontrolsüz bir bakteri ortamının oluşumuna neden olmaktadır. Bu tartarlar dişin hem ön hem de arka tarafında olabilirler. Diş taşlarının rengi sarı veya kahverengi olabilir. Böyle bir durum tespit edildiğinde ilerlemeden tedavi başlanmalıdır.

Diş taşı oluşmasının sebebi tamamen hasta kaynaklıdır. Fazla şeker tüketimi, çay, sigara, kahve gibi şeyler tüketmek tartara sebep olur. Diş taşı erkenden müdehale edilmesi gerereken bir durumdur.

Diş Taşının Zararları Nelerdir?

 • Diş Eti Hastalıkları: Diş taşları, dişin diş eti ile birleştiği yerlerde oluşur. Diş eti rahatsızlıklarında genellikle ilk kanama görülür. Bu rahatsızlıkların sonu dişin düşmesine kadar giden boyutlara ulaşabilir.
 • Diş Etlerinin Kanaması: Diş eti kanaması diş taşı kaynaklı ve diş eti problemlerinin başlangıç aşaması olmaktadır. Bazen hastalarda fırçalamadan bile kanama görülmektedir.
 • Ağız Kokusu: Diş taşları genellikle ağız hijyen eksikliğinden kaynakladığı için bu da ağız kokusuna sebep olmaktadır.
 • Diş Eti Çekilmesi: Diş taşlarının neden olduğu iltihap ve zarara karşı vücudun gösterdiği reaksiyon diş etlerinin o bölgeden uzaklaşmasıdır.
 • Diş Kaybı: Diş eti çekilmesinden dolayı diş kaybı gerçekleşebilmektedir.

Diş Taşı Temizleme Ne Kadar Sürer?

Bu durum değişkenlik gösterebilmektedir. O yüzden cevabı net değildir. Tartarın miktarı ve derinliğine göre süre değişmektedir. Bu işlem yapılırken ağız içi bakımı tamamen yapılır. Bu nedenle bazı hastaların yarım saat sürerken bazı hastaların 1 saate yakın sürebilir. Genellikle tek seansta işlem bitmektedir.

Diş Taşı Temizliği Acıtır mı?

Diş taşı temizletcek kişiler bu soruyu sıklıkla sormaktadır. Özellikle doktor korkunuz varsa hiç merak etmeyin bu işem sırasında hiçbir ağrı hissetmezsiniz. Ağrısız işlem olduğu için her yaş grubundan hasta rahatça bu işlemi yaptırabilir.

İlginizi çekebilir: DİŞ DOLGU FİYATLARI.

Diş Taşı Oluşumu Nasıl Önlenir?

Her insanda oluşabilen diş taşını önlemek için bazı kurallara dikkat etmek ve alışkanlık haline getirmek önemlidir. Öncelikle dişlerin düzenli olarak günde 2 defa detaylı şekilde fırçalanması gerekmektedir. Alışkanlık haline getiren kişilerde diş taşı problemi daha az görülmektedir.

Diş macunu seçimi, plak oluşumunda önemli bir konudur. Diş macunu seçimi yaparken florürsüz diş macunu kullanmak gerekmektedir. Bunlara dikkat ederseniz diş taşı oluşumunu en aza indirmiş olursunuz.

Tartar Temizliği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tartar temizliği sonrasında hastaların dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Temizleme işlemi yapıldıktan sonra dişlerde hassasiyet meydana gelmesi mümkündür.

İşlemden sonraki ilk 2 saat boyunca hiçbir şey yiyip içilmemesi gerekir. İlk 24 saat içerisinde ise hassasiyetten dolayı çok sıcak şeyler içilmemesi gerekir.

Bunların dışında ise işlemden sonra düzenli olarak diş ipi kullanılmalı ve dişler fırçalanmalıdır.

Evde Diş Taşlarından Kurtulmak Mümkün mü?

Evde, daha önceden oluşmuş tartarlardan kurtulmak mümkün değildir. Fakat tartarın oluşmasını engellemek münkündür. Diş taşı temizliği yapılması için diş altlarının temizlenmesi gerekir bu da evde mümkün değildir.

Diş Beyazlatma ve Diş Temizletme Arasındaki Fark?

Diş beyazlatma işlemi diş üzerine sürülen beyazlatma jeli sayesinde dişlerin renginin 7 veya 8 tona kadar açılması işlemdir. Diş taşı temizliği ise diş üzerindeki tartarların alınması için yapılır.

Diş beyazlatma işleminden önce varsa diş taşları mutlaka temizlenir. Diş beyazlatma ile ilgili bilgi almak isterseniz şu yazımızı okuyabilirsiniz;

DİŞ BEYAZLATMA FİYATLARI.

Yazımızı beğendiyseniz aşağıya yorum bırakmayı unutmayınız.😊