Diş Protez Fiyatları 2022 – Protez Diş Çeşitleri – Sabit Diş/Haretli Diş En Güncel

DİŞ PROTEZ FİYATLARI
DİŞ PROTEZ FİYATLARI

Diş kaybı yaşayan hastalar, diş protez fiyatları 2022 ve tedavi sürecinin işleyişini çok merak etmektedir. Ben de sizler için tüm süreci ve diş protez fiyatlarını bu yazıda detaylı olarak açıkladım.

Dişlerimizi zaman içerisinde aşındırabiliriz veya kaybedebiliriz. Çeşitli ağız hastalıkları, yaşa bağlı aşınma veya diş hastalıkları gibi birçok sebebi olabilir. Estetik açıdan görüntüyü bozduğu için yapılan düzeltme işlemine diş protezi denir. Diş protezi sadece estetik açıdan değil, ağız ve diş bütünlüğünü korumak adına da önemlidir. Çünkü dişlerin bir arada olması çok önemlidir.

Diş Protez Fiyatları

Sizlere diş protezi hakkında genel bir bilgi verdim. Tüm sürecin detaylarına geçmeden önce diş protez fiyatları işleminin fiyat bilgisini aktarmak istiyorum. Protez diş fiyatlarında diğer diş uygulamalarında olduğu gibi bir fiyat yükselişi gerçekleşmiştir.

Çünkü protez diş imalatında kullanılan malzemeler, yurt dışında üretilip ülkemize geliyor. Döviz kurumundaki yükselişler dolaylı yoldan diş protez fiyatlarını etkilemektedir.

Diş protez fiyatları aşağıdaki gibidir;

PROTEZKDV DAHİL
Tam Protez (Akrilik – Tek Çene)4.035,00
Bölümlü Protez (Akrilik – Tek Çene)3.945,00
Tam Protez (Döküm Metal ile Güçlendirilmiş – Tek Çene)5.275,00
Bölümlü Protez (Döküm Metal ile Güçlendirilmiş – Tek Çene)5.225,00
Hassas Tutuculu Protezler (Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene)5.505,00
İmplant Destekli Hareketli Protezler (Hassas Tutucu Ücreti Hariç – Tek Çene)4.820,00
Geçici (İmmediat) Protez (Akrilik – Tek Çene)3.440,00
Besleme (Tek Çene)1.420,00
Kaide Yenileme (Rebazaj – Tek Çene)1.745,00
Proteze Yumuşak Akrilik Uygulaması (Geçici Tek Çene)1.160,00
Proteze Yumuşak Akrilik Uygulaması (Daimi Tek Çene)2.255,00
Tamir (Akrilik Protezler, Kırık veya Çatlak)730,00
Kroşe İlavesi755,00
Metal İskelet Tamiri755,00
Diş İlavesi (Tek Diş)380,00
Roach Köprü1.085,00
Gece Plağı (Yumuşak)930,00
Gece Plağı (Sert Oklüzal Splintleme) (Akrilik)3.795,00
Pinley ve Çeşitleri 1.420,00
Tek Parça Döküm Kuron1.250,00
DİŞ PROTEZ FİYATI

Bu da ilginizi çekebilir: PROTEZ TIRNAK FİYATLARI.

Veneer Kuron (Akrilik)1.475,00
Veneer Kuron 1.505,00
İmplant Üstü Veneer Kuron (Seramik) (Abutment Ücreti Hariç)1.725,00
Laminate Veneer Kompozit1.350,00
Laminate Veneer (Akrilik)1.295,00
Laminate Veneer (Seramik)3.170,00
Jaket Kuron (Akrilik)1.235,00
Jaket Kuron (Kompozit)1.130,00
Tam Seramik Kuron (Metal Desteksiz)3.240,00
Teleskop Kuron (Koping)1.250,00
Kuronlarda Freze Tekniği Farkı250,00
Döküm Post Core (Pivo) (Üst Yapı Hariç)1.250,00
Adeziv Köprü (Maryland vb. gibi)1.350,00
Geçici Kuron (Tek Diş İçin)255,00
Kuron Sökümü215,00
Düşmüş Kuron ve Köprü Simantasyonu160,00
Kuron Köprü Tamiri700,00
Diş Üstü Protezi (Overdenture – Tek Çene) 4.035,00
Damak Yarığı Protezi (Velum Uzantılı Aparey) 3.970,00
Yeni Doğanda Preoperatif Aparey (Vida Ücreti Ayrıca Alınır) 3.000,00
Geçici Obturatörler 2.430,00
Basit Çene Defektlerinde Protetik Tedavi 5.590,00
Komplike Çene Defektlerinde Protetik Tedavi 6.410,00
Yüz Protezleri (Yumuşak Akrilik İle)8.640,00
Göz Protezi (Oküler)9.180,00
Oklüzal Aşındırmalar795,00
Oklüzyon Düzeltilmesi1.460,00
T.M.E. Stabilizasyon Splinti (Postoperatif)2.155,00
İmplant Rehberi (Yarım Çene)1.505,00
İmplant Rehberi (Tam Çene)2.175,00
DİŞ PROTEZ FİYATlARI 2022

Diş kayıpları ve aşınmalara bağlı şekilde ihtiyaç duyulan protez uygulamaları farklı çeşitlere sahiptir. Her diş protez uygulamasında kullanılan materyaller ve uygulama süreci farklıdır. Bu durum protez diş fiyatları arasında farklılıklar doğurmaktadır. Hastadan hastaya bu fiyat değişebilir. Kapsamlı bir muayenede fiyat tam olarak belli olur. Ama genel hatlarıyla TDB’ye göre fiyatlar bu şekildedir.

Editörün önerisi! PROTEZ SAÇ FİYATLARI.

Devlet Hastanesinde Protez Diş Fiyatları 2022

 • Tam protez tek çene protez (akrilik) diş fiyatı: 5.550,00 TL
 • Bölümlü protez tek (akrilik) çene fiyatı: 5.430 TL
 • Bölümlü protez (döküm metal ile güçlendirilmiş) fiyatı: 7.195 TL
 • Diş üstü protez fiyatı: 5.540 TL
 • Çocuk protezi fiyatı: 1.555 TL
 • Akrilik tek çene Çocuk protezi fiyatı: 3.780 TL
 • Akrilik tek çene Çocuk protezi tam fiyatı: 4.095 TL

SGK Protez Diş Fiyatları 2022 Yılında Ne Kadar?

Türk Diş Hekimleri Derneği (TDB) tarafından 2022 yılında güncellenen protez diş fiyatları aşağıdaki gibidir:

 • Tam protez tek çene fiyatları: 5.550,00 TL
 • Protez içerisine Metal döküm yapılırsa fiyatı: 7.260,00 TL

Total Protez Kaç Para?

Devlet hastanelerinde 1300 TL ile 1500 TL arasında yapılan total protez tedavisi, özel kliniklerinde 30 bin TL ile 50 bin TL arasında değişkenlik gösterebiliyor. Fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Tek – 1 Diş Protez Fiyatları 2022

Tek diş implant fiyatı arka bölgede ise implant fiyatı 5500 TL ile 18000 TL arasında, üst çenede yapılacak ise tek diş implantı fiyatı 7000 TL ile 20000 TL arasında olacaktır.

Protez Diş Nedir?

Dişler direkt gülümsemeye yani insan psikolojisine etki eden organımızdır. Eğer doğal dişlerinizi kaybettiyseniz veya diş çürümesi gibi olumsuz etkiler yaşıyorsanız protez diş yapılmalıdır. Protez diş diğer adıyla takma diş, çene üzerindeki kaybedilmiş veya aşınılmış dişlerin yerine doğal görünümlü yapay diş yapılması uygulamasına verilen addır.

Protez Diş Faydaları

Hem estetik açıdan görünümü düzelttiği gibi, hem de diş eksikliğinin getirdiği çiğneme bozukluğunu düzeltmeyi amaçlar. Hatta bazı hastalarda diş eksikliği konuşma bozukluğuna sebep olduğu için protez diş bunun düzeltilmesini de sağlamaktadır. Dişler eski görünümüne kavuştuğunda direkt gülümseme ve konuşmaya olumlu etkileri olur.

Daha çok ileri yaşlardaki hastalarda bu problem görüldüğü gibi her yaş grubunda protez diş ihtiyacı doğabilir. Ağız sağlığını bütün olarak düzeltir. Bu amaçla hastanın ağız yapısına ve tedavi ihtiyacına göre çeşitli çözümler sağlar.

Protez Diş Kaça Ayrılır?

Diş protezleri sabit ve hareketli olarak ikiye ayrılır. Eğer hastanın tüm dişlerinde eksiklik varsa komple protez diş kullanılır. Yani kaybedilen dişler yerine çıkarılabilen cihazlar takılır. Kalan dişlere tutunan sabitliği çengel ile sağlayan durumlarda ise sabit protez kullanılır.

Parsiyel yani kısmi protezler de aynı mantıkta kullanılır. Ancak hareketli protezler gibi hepsinin yerine değil sadece sağlıksız dişler yerine kullanılır. Mevcut olan diş üzerine belli miktarda küçültme yapıldıktan sonra kaplama yapılır. Bu da hastanın ihtiyacına göre belirlenir.

Bu da ilginizi çekebilir! KAŞ YAPTIRMA FİYATLARI…

Protez Diş Çeşitleri

Protez diş çeşitleri, bölgesel veya tüm diş kayıplarına göre; sabit protezler ve hareketli protezler olarak ikiye ayrılır. Bölgesel diş kayıplarında kullanılan protezlerle, tüm dişlerin kaybedilmesinden sonra kullanılan protezler birbirinden farklıdır. Bunun sonucunda protezlerin uygulama adımları ve süreçleri farklılık yaratır.

Sabit ve Hareketli Protezler

Sabit diş protezleri, genellikle bölgesel kayıplarda yapılır ve hastalar protezi çıkaramazlar. Hareketli diş protezleri ise tüm dişlerin kaybedilmesinde yapılıp, hasta tarafından takılıp çıkarılabilir.Hangi protezin size uygun olduğunu diş hekiminiz karar vermektedir.

Hareketli protezler daha fazla tercih edilmektedir. Çünkü ilk başta daha tasarruflu gibi görünebilir. Fakat hareketli protez ile tasarruf etmeyi düşünüyorsanız bu pek iyi bir tercih olmayacaktır. Çünkü çoğunlukla ağrıya sebep olur ve zamanla değiştirilmesi gerekmektedir.

Sabit protez başta daha pahalı gibi görünse de, minimum sayıda diş implantına maksimum sayıda diş yerleştirmenize izin verdiği için sabit protez daha ucuz maliyetli olacaktır.

Sabit Protezler

Sabit diş protezi, adından da anlaşılacağı üzere ağız yapısı içerisinde sabit bir biçimde bulunur. Hasta takıp çıkaramaz. Hastanın kendi dişi göz önüne alınarak üretilir. Tüm diş kayıplarında değil, genellikle az sayıda diş kaybı olan kişilerde kullanılır.

Sabit protezler hasta tarafından daha sonra çıkarılmayan protez oldukları için sökülmezler. Bu protez türleri hekim kontrolünde takılır ve daha sonra hastanın kendi müdehalesiyle çıkarılmazlar.

Sabit Diş Kullanım Sıklığı

Diş protezi çeşitleri içinde hareketli diş kadar çok sık kullanılan yöntemlerden biridir. Bunun en temel sebeplerinden biri; takılışının ardından diş performansının doğal dişe yakın olmasıdır. Tabi bununda bakımı için hekime gidilmelidir.

Sabit protezlerin yapılabilmesi için diş olmayan bölgenin her iki ucunda da protezin tutulması amacıyla en az 2 tane uzun köklü ve sağlam diş bulunması gerekir. Bu uygulamanın adı köprü olarak isimlendirilir.

Sabit Diş Çeşitleri

Kron, köprü ve kaplama adında çeşitleri bulunmaktadır. Kron tek diş kaplaması şeklinde yapılır. Köprü ise eksik dişlerin komşu dişlerle beraber kaplanması şeklinde yapılır. Diğeri ise çeneye yerleştirilen vida ve protezler yardımıyla yapılan implant üstü protezlerdir.

1-Kron

Sabit diş protezlerinde en çok kullanılan tekniktir. Tek bir diş üstüne uygulanır. Halk arasında kaplama olarakta bilinir. Hastanın dişi belli işlemlerle küçültülüp(törpü gibi), diş yapısına uygun olan bir yapıştırıcı yardımıyla diş üzerine yerleştirilir. Ağız içinde sabit bulunur. Hareket ettirilmez.

2-Köprü

Sabit diş protezleri arasında kullanılan bir yöntemdir. Hastanın doğal dişlerinden yardım alarak eksik dişler tamamlanılır.

3-Sabit Protez

Köprü ve kaplama tekniklerini kapsayan protezlere denmektedir. Ağız sağlığını olumsuz yönde etkileyen sebepleri en aza indirmeyi amaçlar.

Sabit Protez Uygulanması

İlk adım olarak sabit protez takılacak olan diş çıkarılır. Oradaki diş boşluğu temizlenir ve daha sonra kesilen diş hazırlanıp hastanın ağzına yerleştirilir. Sabit protez yaklaşık 10 günde hazırlanır. Bu süreçte hasta diş hekimiyle iletişim halinde olmalıdır.

10 günün sonunda hastaya sabit protez diş takılır ve tedavisi tamamlanır. Sabit diş protezi ömür boyu kalıcı değil, ömrü 7-8 yıl kadardır. Hatanın dişe ve ağız içine bakımı bu süreçte önemli rol oynar. Takılan protez diş, eski dişiniz kadar doğal görünür. Bu yüzden rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Genellikle yeni yapılan diş protezlerine alışmanız biraz zaman alabilir. Bir süre garip bir hissiyata neden olur. Ağız içinde bulunan kaslarınız protez dişi kolay benimseyemez ve sanki gevşekmiş gibi bir hissiyat oluşur.

Yapılan diş protezi sebebiyle tükürük bezleriniz daha fazla çalışacağı için ağızda akıntı olabilir. Bu da küçük tahrişlere ve ağrılara sebep olabilir.

Sabit Protezde Bakım

Protez takıldıktan sonra düzenli hekim kontrolüne gitmeniz gerektiğinden, seyehat pek önerilmez. Protezden sonra hijyen ve bakımına da dikkat edilmelidir. Eczaneden diş ipi alıp temizliğe dikkat etmeniz gerekmektedir.

Protezi aşındırmayacak ürünler kullanmanız gerekmektedir. Belirtmekte fayda olduğunu düşündüğüm diğer bir husus ise çamaşır suyu gibi kimyasal ürünleri dişinizde kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Protez için önerilen özel diş macunu ve fırçaları kullanabilirsiniz. Bu sayede protezin ömrünü uzatmış olursunuz.

Bu da ilginizi çekebilir: İPEK KİRPİK FİYATLARI.

Hareketli Diş Protezi

Hareketli diş protezi çok merak edilen diğer protez çeşitidir. Kişinin kendisinin takıp çıkarabilceği protezlerdir. Eksik dişlerinin yerine konumlandırılır. Çiğneme ve konuşmada rahatsızlık vermez. Bakım ve gece uykusu için çıkarılmaları gerekir.

Hareketli diş protezleri sayesinde dişinizin kesilmesine gerek kalmadan diş eksikliğinizi tamamlayabilirsiniz. Genellikle diş kaybı fazla olan hastalarda kullanılır. Eğer hasta bölüm bölüm diş kaybı yaşamışsa hareketli protez de o şekilde takılır. Ama tamamen bir diş kaybı mevcutsa ona göre diş protezi takılır.

Hareketli Diş Protez Çeşitleri

Hareketli diş genellikle kişinin ağız yapısına göre seçilir. Hareketli protezler ikiye ayrılır. İlki halk arasında takma diş olarak bilinen tam protezlerdir. Bu protez seçilirken hastanın ağzında hiç diş olmamasına bakılır.

Bu protez sayesinde kişi yeniden çiğnemeye başlar ve ağzındaki estetik görüntü geri gelir. Ancak bu protez tipinde dişin yerinden çıkmamasını sağlayan hiçbir destek yoktur. O yüzden pek konforlu olmayabilir. Daha detaylı olarak gelin birlikte inceleyelim.

Total Hareketli Diş Protezi (Tam Damak)

Ağızdaki tüm dişlerin olmadığı hastalarda kullanılır. Dişlerden geriye kalan çene kemiğinin oluşturduğu çıkıntıların üzerine yapılan protezdir. Damağın pembe kısmı akrilik adı verilen materyalden oluşur ve dişlerde plastik ve porselen olarak iki seçenek bulunmaktadır.

Tutuculuk çene kemiği ve protez arasındaki vakumla oluştuğu için tutuculuğu zayıftır. Daha önce protez kullanmamış hastaların alışması uzun zaman alabilmektedir. Şuan implant kullanımının yaygınlaşmasından dolayı bu protezin kullanımı azalmıştır.

Parsiyel Hareketli Protez (Yarım Damak)

Kısmi dişsizlik durumunda, yani bölge bölge dişler düştüyse bu işlem yapılır. Geriye kalan dişlere kanca takarak oluşturulan protez türüdür. Hastanın kendisinin takıp çıkarabileceği apareylerdir. Protezin yerinden çıkmasını sağlayan yapı dişe takılan kancalardır. Bu yapının bilimsel adı kroşedir. Çengelli protez olarakta ismi bilinmektedir. Bu protezin yapılabilmesi için diş eti ve kemikler sağlıklı olmalıdır.

Hareketli Protezin Takılması

Hareketli protez şu aşamalarla takılır;

 1. Hastanın diş kaybına bakılması.
 2. Hareketli protez mi yoksa tam mı olacağına karar verilmesi.
 3. Hastanın diş ölçülerinin alınması.
 4. Protezlerin hazırlanması.
 5. Protezler hazırlandıktan sonra hastanın kullanmaya başlaması.

Editörün önerisi: GÜNCEL TÜP FİYATLARI…

Hareketli Protezin Bakımı

Hareketli diş protezi, sabit diş protezleri gibi bakımı önemli bir konudur. Hareketli protezler kullanılmadığı zamanlarda özel solüsyonunda bekletilmesi gerekir. Ayrıca bunlar içinde üretilmiş özel macun ve fırçalar kullanılması gerekir.

Takma dişi ısı bozabileceğinden, protezinizi kaynar suyla temizlemeyiniz. Temizlendikten sonra şeklini korumasına yardımcı olmak için suya batırmanız yeterli olacaktır.

Protezleri mutlaka günlük olarak temizlemek gerekmektedir. Tüm bunları yapmadığınız takdirde ağız kokusu, estetik sorunlar ve enfeksiyon kaçınılmazdır.

Protezleri Temiz Tutabilmek İçin Yöntemler

Tekrar ağız problemleri çekmek istemeyenler, protez yaptırdıktan sonra temizliğe dikkat etmeleri gerekmektedir. Peki neler yapılabilir?

 1. Her yemeğin ardından protezlerinizi yıkayınız.
 2. Yatmadan önce protezlerinizi özel fırça ve macunlarla yıkayınız.
 3. Yıkarken tüm yüzeyi temizlemeye dikkat ediniz.
 4. Bazı dönemlerde özel protez sıvılarında protezinizi bekletiniz.

Hareketli Protezlerin Ömrü Ne kadardır?

Bu iki protez de 5-7 sene içerisinde mutlaka değiştirilmelidir. Ağzın şekline göre yapıldıkları için, bu süre içerisinde ağızda gerçekleşen değişikliklerden etkilenirler. Ayrıca zamanla hijyeni bozulup bakteri barındırmaya başlar. Genel olarak belli bir süre içerisinde değiştirilmezlerse ağız sağlığına zarar vermektedir.

Takma(Hareketli) Dişlere Alışma Süresi

Hareketli dişlere alışma süresi kişiden kişiye göre değişmektedir. Damak yapısına ne kadar uygun yapılırsa alışma süresi o kadar azalacaktır. İlk başlarda tükürük bezleri fazla çalışacağı için akıntı ve salya olması mümkündür. İlk başlarda yanaklarda doluluk hissi olacaktır. Yemek yerken protezin çıktığı olacaktır. Ama endişelenmeyin zamanla alışacaksınız. Protezde sizi rahatsız edenler kısımlar varsa doktorunuzla görüşüp o kısımlarda düzeltme yaptırabilirsiniz.

Protezlerin Hazırlanma Süresi

Protezler fiyat ve çeşitine göre konuşulduktan sonra yapılmaya başlanır. Protezlerin yapılması ve kullanılmaya başlanması 1-1,5 ay kadar sürebiliyor.

Diş Protez Fiyatları Neye Göre Değişir?

Yapılan protezin dişlerden kaç tane olacağına, çeşitine, hekime, hastaneye, ek tedaviye gerek olup olmadığına göre fiyat değişmektedir.

Diş Protezi Kullanımı Kolay mı?

Hareketli diş protezleri takılıp çıkarıldığı için sabit proteze göre kullanımı daha zordur. Sabit protezde ise alışma süreci geçtikten sonra kendi dişiniz gibi rahatça kullanabilirsiniz.

Devlet Hastanesi İmplantı Karşılar mı?

Normal şartlarda devlet hastanesi protezleri karşılamamaktadır. Ancak bazı durumlarda karşılaması mümkündür;

 • Kiste bağlı gelişen kemikte aşırı doku kaybının olduğu vakalarda,
 • Alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik vakalarında,
 • Konjenital diş eksikliği vakalarında,
 • Dudak damak yarığı vb. doğumsal anomalilere bağlı, diş ve ilgili kemik doku defektlerinin olduğu vakalarda SGK protez ücretlerini karşılar.

KERATİN BAKIM FİYATLARI…

Protez diş işleminin detaylarını buradan izleyebilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz aşağıya yorum bırakmayı unutmayınız.😊