Süryani Şarap Fiyatı 2023

süryani şarap fiyatı
süryani şarap fiyatı

Süryani şarap fiyatı ne kadar? Süryani şarabı Mardin yöremize has bir şarap türüdür. Kökeni oldukça eskiye dayanmaktadır. Bu şarabı özel kılan faktörlerden belki de en önemlisi şarap üreticilerinin meyve aromalarına verdiği önemdir. Diğer birçok şarap türüne göre fazlasıyla tatlıdır.

Çünkü bu bölgeler yıl boyunca çok fazla yağmur almaz fakat güneşi bolca çeker. Bunun sonucunda da tatlı üzümler elde edilir. Şarap üreticileri özenle seçtikleri bu üzümleri kendilerine has yöntemlerle şaraba çevirmektedir. Peki Süryani Şarabının fiyatı ne kadar? Süryani şarap fiyatı yeni yılda ne kadar zamlandı? Detaylar yazımızda…

Süryani Şarap Fiyatı

Süryani şarap fiyatı hakkında net bir bilgi vermek mümkün değildir. Çünkü bu şarap Mardinde her bölgede farklı kişiler tarafından üretilmekte ve onların koyduğu fiyat sürekli değişmektedir. Ortalama olarak Süryani şarap fiyatı 150-250 TL arasındadır diyebiliriz. Yakut renginde olanı biraz daha yüksek fiyattan satılmaktadır.

Bu içerikte hoşunuza gidebilir; Migros Rakı Fiyatları.

Süryani Şarabı Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Süryani şarabını ilk defa duyuyorsanız, bu şarap hakkında bilginiz yok ve satın almak istiyorsanız aşağıdaki özelliklere göz atmanızı öneririz. Damak zevkinize en yakın olanı seçebilirsiniz. Çeşitli meyvelerin fermente edilmesi ile ortaya çıkan içeceğin üretiminde en fazla üzüm kullanılmaktadır.

Sadece kullanılan meyve değil başka dış etmenler de bu şarapların tadını etkilemektedir. Şarap kalitesine etki eden faktörlerin başında alkol oranı ve meyvenin çeşidi gelmektedir. Süryani şarabı türleri;

  • Ninve: Bu Süryani şarabı türü Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin fermantasyonuyla üretilir diyebiliriz. UYgun saklama ortamı sağlandığında 10 yıl kadar saklanır. Şaraptanen güzel tadı alabilmek için 17 ile 19 derece ısıda içilmesi gerekir.
  • Verdo: Verdo Süryani şarabı rose şaraplardandır. Öküzgözü üzümlerinden üretilen bu şaraplardan en iyi tadı alabilmek için 6-8 derece arasında servis edilmesi uygundur. Gerekli ortam koşulları sağlandığında 3 yıla kadar yıllandırılabilmekte.
  • Turabdin: Öküzgözü ve Boğazkere üzümleriyle üretilen bu Süryani şarabı uygun koşullar altında saklandığında 10 yıl kadar korunabilir.
  • Classic: Boğazkere ve Öküzgözü üzümlerinin fermantasyonuyla üretilen bu Süryani şarabı 14 ila 16 derece arasında servis edildiğinde en güzel tat ortaya çıkar.
  • Manastır: Manastır’a tadını veren Boğazkere üzümlerdir. Yıllandırılabilir bir şaraptır ve 10 yıl boyunca saklanabilir. Manastır için en iyi sıcaklık 17 ile19 derece diyebiliriz..
  • Kustan: Kustan, Kerkük ve Mezrona üzümlerinden elde edilen ve doğru şartlarda 10 yıla kadar dayanabilen bir Süryani şarabıdır. Bu şarap beyaz şarap olduğu için Kustan şarabının 6 ila 8 derece arasında yani soğuk içilmesi gerekir.
  • Dara: Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerine mahlep eklenmesiyle üretilen bu şaraplar ortalama 6-8 derece aralığında içilmelidir.
  • Shiluh: Boğazkere ve Öküzgözü üzümlerinin fermantasyonuyla üretilir. Bu Süryani şarapları en çok tercih edilenlerden biridir.

Şarapların İsimlerinin Farklı Olmasının Nedenleri

Şarap satan bir şarap evinde, bir mahzende ya da bir restoranda pek çok farklı şarap ismiyle ve türüyle karşılaşabilirsiniz. Bunun sebebi, bazı markaların ürettiği şaraplara üzümün türüne göre isim verirken bazı markaların ise üzümlerin yetiştiği coğrafyanın adını vermesidir.

 Süryani Şaraplarının Üretim Süreci

Şarap yapılmaya başlanırken ilk olarak meyveler basınç altında ezilmektedir. Daha sonra ezilen meyvelerin öz suyu çıkartılmaktadır. Buna şıra denilmektedir. Şıranın mayalanması için bağ mayaları koyulur içine. Bir iki günde mayalanır. Şıra beyaz şarap olacak ise mayalanma işlemi iki kere yapılır. Kırmızı şarap olacak ise açık kaplara konulur.

 Süryani Şarabının Kırmızı ve Beyaz Şarap Farkı

Kırmızı şarap ve beyaz şarap arasındaki fark genel anlamda üretim şekillerinden gelmektedir. Kırmızı şarapları yıllandırıp içmek mümkünken beyaz şaraplar çoğunlukla açıldığı an tüketilmelidir. Kırmızı şarap sıcak şekilde de tüketilebilir ancak beyaz şarap genelde soğuk tüketilir.

Yazımızı beğendiyseniz aşağıya yorum bırakmayı unutmayınız.😊

Önerilen içerik! Migros Bira Fiyatları.